Doutníky

Doutníky jsou tabákové výrobky, smotky usušeného a fermentovaného tabáku. Jsou vyrobeny tak, že po zapálení umožňují vdechování kouře do úst. Mezi nejvýznamnější producenty doutníků patří Kuba, Dominikánská republika, Brazílie, Kamerun, Indonésie, Mexiko, Nikaragua, Honduras, Filipíny a východní Spojené státy

Doutníky

Podkategorie

  • Doutníky vlhké

    Doutníky s dlouhou náplní (angl. long filler), kterým se také říká vlhké doutníky. U vlhkých doutníků je náplň tvořena celými smotanými tabákovými listy, které jsou obalené tzv. listem vázacím a na povrchu vidíme list krycí. Tento typ doutníku se obvykle vyrábí ručně v zemích s teplým a vlhkým podnebím. Doutník by se měl udržovat ve vlhkosti, ve které byl vyroben. Nejkvalitnější doutníky této skupiny se vyrábějí v karibské oblasti, cení se hlavně doutníky z Kuby či Dominikánské republiky, ale i z dalších zemí. Každý doutník je vyroben z několika různých druhů tabákových listů.

  • Doutníky suché

    Doutníky s krátkou náplní (angl. short filler) neboli suché doutníky. Doutníky s krátkou náplní mají vnitřní náplň z nařezaných tabákových listů ve tvaru proužků či vloček od 2 do 6 mm. Tabákové kousky jsou pak baleny do vázacího listu a poté do krycího listu. U některých levnějších druhů se vynechává vázací list. Náplň je směsí různých druhů tabáku z rozličných zemí. Doutníky s krátkou náplní se nemusí udržovat ve zvýšené vlhkosti, proto se skladují i kouří suché. Drtivá většina těchto doutníků se vyrábí strojově.

Aktivní filtry